FOTO by Pexels
Mama podijelila savjet koji možda i nije toliko popularan – „Odbijam se uključiti u pisanje domaćih zadaća svoje djece!“
Slažete li se s njom?
Dolaskom školske godine, mnoga se djeca, ali i roditelji nađu u nezgodnoj situaciji. Novo gradivo, zahtjevne domaće zadaće i radni zadaci – sve je ono od čega nam se stvara čvor u želucu.
Doduše, neka djeca doista nemaju nikakvih problema s ispunjavanjem svojih školskih obaveza, no većina pojedinaca nije baš toliko snalažljiva…
I što napraviti u takvoj situaciji? Pomoći djetetu? Napisati mu cijelu zadaću? Ili ga pak pustiti da se samo nauči?
E pa jedna je mama odlučila podijeliti svoje mišljenje o ovom problemu…
„Želim podijeliti stav koji možda nije popularan – odbijam se uključiti u domaće zadaće svoje djece. Rijetko ih se sjetim pitati jesu li završili zadaću, a kamoli da provodim vrijeme nadzirući ih. No, prema nedavnim podacima, čini se da sam u manjini po tom pitanju.“
Prema anketi aplikacije Photomath, koja pomaže djeci učiti matematiku, čak 40 % roditelja zapravo radi zadaće za svoju djecu. Ne samo da im pomažu, već doslovno rade zadaće umjesto njih.
Ova majka je odlučila imati drugačiji pristup – „Ne miješam se u zadaće svoje djece i za to postoji nekoliko razloga!“
1. To nije moj školski rad
“Razumijem poriv da napišemo zadaće za svoju djecu. Jednostavno rečeno, očajni smo. Obitelji su obavezama zauzetije više nego ikad! Treninzi, glazbene škole, izvanškolske aktivnosti, priprema večere… Sve to ostavlja malo vremena za pisanje zadaće i ponekad se sve skupa jednostavno čini nemoguće! Zato radimo sve što možemo da olakšamo i ubrzamo taj proces.
Kao roditeljima, teško nam je gledati kako se naša djeca muče, a zadaće su ponekad pravi izazov. Većina roditelja priznaje da su čak i potkupljivali svoju djecu kako bi završili zadaće, nudeći im ulaznice za kino ili igračke kao nagrade…
Razumijem očaj i želju da olakšamo djeci, ali život je pun izazova i doista ne činimo uslugu našoj djeci pišući zadaće umjesto njih.
Osobno više volim da se moja djeca bore s izazovima poput domaće zadaće, kada ulog nije visok, kako bi razvila potrebne vještine za veće životne izazove. Padovi u rezultatima su normalni, a naša djeca neće napredovati ako nastavimo misliti i raditi za njih.”
2. Loša sam u zadaćama
“Zadaće nisu samo teške za djecu, već i za odrasle. Prema Photomathu, više od 50 % roditelja kaže da se muče razumjeti zadaće svoje djece!
Čak i kada razumijem zadatak, nisam dobra učiteljica. Ubrzo postanem frustrirana i nestrpljiva, pa obično muž uskače u pomoć jer je bolji u tome.”
3. Želim da moja djeca razumiju odgovornost i posljedice
“Kada djeca zaborave napraviti zadaću, dožive prirodne posljedice – nižu ocjenu ili dodatno vrijeme za dovršavanje te tako nauče važnost odgovornosti.
Možemo podržati svoju djecu i bez da radimo njihov posao, te im možemo pomoći da uče vlastitim tempom i grade samopouzdanje. Također, možemo ih osnažiti i pustiti da pogriješe, jer i to je dio učenja!”
Slažete li se?
Tekst je preuzet sa stranice mother.ly.