Kulturno prisvajanje – hodanje po tankoj, osjetljivoj liniji

Engineer 25. veljače 2019.

Pojam “kulturnog prisvajanja” vrlo često se vrti po medijima kao veoma osjetljiva tema. O čemu je riječ? Tko kome i što prisvaja?

Kulturno prisvajanje, često poznato i kao kulturna zlouporaba, pojam je koji označava prisvajanje elemenata jedne kulture od članova druge kulture. Riječ je o kontroverznom pojmu, naročito kada članovi vodećih kultura prisvajaju elemente manjinskih kultura.

Negativna konotacija kulturnog prisvajanja proizlazi iz činjenice da ono ponekad krši kolektivna prava intelektualnog društva izvornih, manjinskih kultura, osobito autohtonih kultura i onih koje žive pod kolonijalnom upravom.

Često nezaobilazno kada se okupi više kultura, kulturno prisvajanje može uključivati korištenje kulturnih i vjerskih tradicija kao i drugih kultura, mode, simbola, jezika i glazbe.

Potencijalni problem nastaje kada se pripadnici jedne kulture služe elementima druge kulture, pritom time zarađujući pozamašne svote novaca, a time se i izvornim pripadnicima tih elemenata uskraćuje mogućnost da se u društvu prikažu pravi začetnici i kreatori, koji često pripadaju već spomenutoj manjinskoj kulturi.

U današnje vrijeme društvo je postalo hipersenzibilno po pitanju korištenja različitih elemenata u komercijalnu korist. To je nažalost posljedica političke situacije koja se u mnogim državama kreće u krivom smjeru, pritom se misli na rasnu podjelu koja manjinskim kulturama smanjuje osjećaj potpune slobode i kreativnog izražaja.

Nekada su se hip-hoperi poput Eminema slavili, a danas su pripadnici bijele rase pod velikim povećalom kada je pitanje ulaska u svijet hip-hopa i rapa. Iggy Azalea je najbolji primjer. Njena problematika leži u činjenici da je bjelkinja, žena i gradi karijeru u području koje je po nekom općem očekivanju pripada afro-američkoj kulturi.

Pripadnicima bijele rase se počelo predbacivati što nose dreadlockse, ukrase za glavu koje pripadaju indijanskoj kulturi, henna tattoo koji pripada indijskoj kulturi, odjeća koja je prevelika (često zvana “baggy”) jer se ona smatra dijelom već spomenute hip-hop kulture.

Ova predbacivanja posebno su prisutna u području Sjeverne Amerike gdje je rasna raspodjela i dalje u punom jeku, a nažalost joj se tako skoro ne bliži kraj. Pripadnici manjinskih kultura osjećaju se zapostavljeno, izdano i time naravno, ugroženo.

Sve navedeno ukazuje da se ljudi bave stvarima kojima se daje prevelik i nepotreban naglasak. Gleda se poluprazna čaša, a ne polupuna. To nikome ne koristi.

Svi bismo trebali imati pravo slaviti jedni druge. Ne zaboraviti otkuda neki element dolazi, ali ne osjećati strah ili nesigurnost od toga da nešto nosimo i pritom slavimo.

Zemaljska kugla je paleta raznovrsnih boja i nijansi. To nas čini odličnim materijalom kojim se slikaju i zanimljivije slike.

Savjet?

Prihvaćanje različitosti i slavljenje individualnosti.

Namaste

 

Autor teksta: Igor Marley Bašić, mag. philol. angl/germ.

Instagram: igor.marley.basic

Founder of: https://kutaksnova.wordpress.com/