Ljubav & veze

4 stvari koje se trebate pitati prije nego što posudite novac!

Engineer 07. kolovoza 2019.

Ovo vas pitanje uvijek dočeka nespremne...evo kada posuditi, a kada odlučno reći:"Ne"!

Vaš prijatelj/prijateljica ima financijskih problema oprezno postavlja pitanje: “Možeš li mi posuditi veću svotu novca?” Naravno da želite pomoći, ali prije no što pristanete, uzmite trenutak i zapitajte se ova četiri pitanja prije no što stvari krenu u krivom smjeru.

1. Mogu li si to priuštiti?

Ovo pitanje je bitno jer na kraju krajeva, morate biti sigurni da, bez obzira koju količinu novca posuđujete, neće stvoriti financijske poteškoće za vas. Ovo znači da ne samo da morate uzeti u obzir trenutni budžet kojim raspolažete već također obratiti pozornost na račune koji se trebaju platiti kao i na neočekivane troškove poput popravka auta te troškove godišnjeg odmora. Ako odlučite posuditi veću količinu novca, on se mora uklopiti u vaš financijski ritam i eventualne iznenadne troškove kako ne biste bili vi ti koji posuđuju novac.

2. Za što vaš prijatelj posuđuje novac?

Vaš je prijatelj prvi spomenuo novac, pa vi imate svako pravi pitati detalje. Specifičnosti koje će vam malo raščistiti situaciju su sljedeće: da li se samo ovaj put osoba našla u “škripcu” ili ima tendenciju posuđivati ( ne samo od vas). Da li je novac koji biste trebali posuditi za hitne slučajeve poput bolesti, lijekova, djece i slično ili pomažete osobi da izađe iz problema poput kocke, dugova ili pak ima onih koji posuđuju za vlastite luksuze (izlet, odjeća i slično). Koji god razlog bio, ključno je shvatiti njihovo financijsko ponašanje kako biste donijeli pravu odluku. Savjet koji vam u svakom slučaju možemo dati jest: osjećaj vas ne vara, ako se ne osjećate dobro u vezi posuđivanja, bez obzira na razlog, nemojte posuditi.

3. Hoće li posudba novca učiniti vaš odnos čudnim?

Nitko ne želi spominjati novac. Ali kad posudba istovremeno dodaje “poslovni” element vašem prijateljstvu, morat ćete biti spremni na bilo kakvu tenziju koju će ova situacija kreirati. Jedan od načina kako svesti neugodne situacije na minimum jest otvoreno dogovoriti datum vraćanja ili datume ako se tako dogovorite, kao i javljanje na vrijeme ako se dogodi da se iz nekog razloga ne ispoštuje termin. Zadnje što želite je podsjećati na novac i razvijati strategiju kako to učiniti a da narušite prijateljstvo.

4. Koji bi bio najgori scenarij?

Ne želimo vas baciti u “depru”, ali drugim riječima, zapitajte se jednom što bi se moglo dogoditi da vaš prijatelj ne može vratiti novac. Biste li mogli prihvatiti da vrati novac za godinu dana ili kad će imati (potpuno neodređeno). Bi li to uništilo vaš odnos? Mnogi financijski eksperti sugeriraju da se na posuđeni novac gleda kao na poklon. Ako vrati – odlično, ako ne, i dalje ćete se osjećati u redu (čitaj: mirno spavati) ali ćete naučiti lekciju.

…U redu je pristojno odbiti i reći:”Ne”.

Možda ste u odličnoj financijskog situaciji i možete pomoći, možda ne. Ako ipak naginjete tome da odbijete posuđivanje, to je u redu i to je vaše pravo. Najbolji način je jednostavno biti direktan: “Jednostavno nisam u poziciji posuditi ti novac” ili “Ne osjećam se dobro u vezi toga da posudim novac, oprosti, ne mogu uskočiti“. Ne morate nužno objašnjavati naširoko zašto nećete posuditi novac ali recite da ste na raspolaganju ako možete na bilo koji drugi način pomoći.